Lyžovanie

Považie je vyspelý región, ktorý vyniká hlavne rozvinutým priemyslom ale aj prírodnými krásami. Jednou z nich sú rozhodne Strážovské vrchy. Na ich podhorí leží lyžiarske stredisko Mojtín.

Je možné, že ste o ňom ešte nepočuli. To dnes napravíme. Nájdete ho približne 20 km juhovýchodne od Púchova, južne od Považskej Bystrice. Mimoriadne vhodná je orientácia jeho zjazdoviek. Tie sú na severných svahoch Javoriny,Veľkého a Malého Grúňa.

Lyžiarske stredisko Mojtín sa nachádza v rozmedzí nadmorských výšok 697 až 942 metrov nad morom. Vzhľadom na orientáciu svahov sa však nedostatku snehu nemusíte vôbec obávať. Je ho tu stále dostatok.

Pre mnohých bude prekvapivá rozloha tohto lyžiarskeho strediska. Ponúka až 7,4 km zjazdoviek, čo je na naše pomery nadpriemerná hodnota.

Dalo by sa povedať, že sa zjazdovky strediska rozdeľujú na dve centrálne časti. Jednou z nich je masív Javorina druhou masív Grúňov. Navzájom sú prepojené lyžiarskymi cestami a Vy môžete bez obáv využívať všetky zjazdovky strediska.

Ski Mojtín ponúka vyvážený mix ľahkých a stredne náročných zjazdoviek pre veľkú časť lyžiarov. Nemusíte sa obávať krátkych zjazdoviek ako v mnohých lyžiarskych strediskách. Celkovo tu nájdete 7 zjazdoviek a až 5 z nich meria viac ako 1 km. Preto si zalyžujete skutočne do sýtosti. Najdlhšia zjazdovka meria až 1300 metrov. Ide o dostatočnú dĺžku aj pre náruživejších lyžiarov.

O prepravu lyžiarov v stredisku sa stará až 6 vlekov. Dokážu prepraviť takmer 3000 lyžiarov za hodinu, čo je viac ako dostatočná hodnota. Vyhnete sa tak dlhým radom ako tomu bolo kedysi.

Vyvážený je aj pomer medzi ľahkými a stredne náročnými zjazdovkami. Tie sú približne v rovnakom pomere. Niektoré vleky slúžia výhradne začiatočníkom. V stredisku nájdete taktiež lyžiarsku školu, ktorá naučí stáť na lyžiach aj najväčšie lyžiarske drevo.

Ski Mojtín ponúka mnoho iných možnosti športového vyžitia. Milovníci bežeckého lyžovania určite ocenia 1,5 km upravených bežeckých tratí v blízkom okolí.

mapa_strediska

 

 

600 metrov od objektu sa nachádza lyžiarske stredisko Ski Mojtín.

Názov Dĺžka(m) Prevýšenie(m)
A Javorina 950 245
B Javorina 817 239
C Gabrišské grúne 508 107
D Gabrišské vŕšky 344 100
E Vŕšok 500 60
F Baby vlek 100 40